1ο Τουρνουά «Χρήστος Γκότας»: Ήττα για τον Έσπερο από τα Τρίκαλα

Ο Έσπερος Λαμίας το διήμερο 16-17 Σεπτεμβρίου 2022 συμμετέχει σε τουρνουά μπάσκετ που διοργανώνει η ομάδα των Τρικάλων προς τιμή του Χρήστου Γκότα. Στο 1ο τουρνουά «Χρήστος Γκότας» συμμετέχουν οι εξής ομάδες: Τρίκαλα, Έσπερος My Kteo Λαμίας, Αγρίνιο και Ελευθερούπολη.

Η ομάδα της πόλης μας αναμετρήθηκε χτες με εκείνη των Τρικάλων και γνώρισε την ήττα με 80-73. Αν και ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, με το Στέφαν Τζόρτζεβιτς να κυριαρχεί και στις δύο άκρες του παρκέ, η ομάδα των Τρικάλων, με το πέρασμα του χρόνου, ισορρόπησε τον αγώνα και τον έφερε στα μέτρα της, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με σκορ 42-42. Στο 2ο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν τον αγώνα σε ρυθμούς ντέρμπι, αφού η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 61-59. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με ξέσπασμα των γηπεδούχων και διοργανωτών παράλληλα, το οποίο ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη-πρόκριση στο μεγάλο τελικό!

Για την ομάδα μας, ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Σέρβος Στέφαν Τζόρτζεβιτς. Αγωνίστηκαν όλοι οι παίχτες που βρέθηκαν στην αποστολή ώστε ο coach Σοφογιάννης να βγάλει κάποια χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων που ξεκινούν σε λίγες μέρες πλέον. Μοναδικός απών για τον Έσπερο, ο Γιώργος Λάππας που είναι ανέτοιμος και υπολογίζεται το αμέσως επόμενο διάστημα να επιστρέψει στις υποχρεώσεις του συλλόγου.

Για την ιστορία, στον άλλο αγώνα μεταξύ Ελευθερούπολης και Αγρινίου, επικράτησαν οι τυπικά γηπεδούχοι με σκορ 84-78, και θα αντιμετωπίσουν σήμερα στο μεγάλο τελικό την ομάδα των Τρικάλων. Ο Έσπερος θα αγωνιστεί απέναντι στο Αγρίνιο στις 15:30 για το μικρό τελικό, αντιμετωπίζοντας μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας με έμπειρους παίχτες, θέλοντας να τεστάρει τις αντοχές του και τις δυνάμεις του.

Ρεπορτάζ: Κωστής Μαυρίκος