ΠΑΣ Λαμία: Όλα «Χ» στο Περιστέρι

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση «Ατρόμητος – ΠΑΣ Λαμία» στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 0-0. Η Λαμία με αυτόν τον τρόπο κατακτά έναν ακόμα βαθμό στην προσπάθειά της στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου χαρακτηρίστηκε από καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, χωρίς ωστόσο να υπάρξει η μεγάλη φάση. Αυτό άλλαξε μετά τη διακοπή για το καθιερωμένο cooling break, όπου οι ομάδες άρχισαν δειλά δειλά να πατάνε τις αντίπαλες περιοχές με περισσότερες αξιώσεις. Η πρώτη μεγάλη κλασική φάση για γκολ άνηκε στη Λαμία και έγινε στο 32ο λεπτό, όπου σε αντεπίθεσή της, ο Τσιλούλης βρήκε τον Σλίβκα, εκείνος έκανε την παράλληλη αλλά ο Ντε Βινσέντι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, πλασάροντας ανιαρά πάνω στον Γιαννιώτη. Στιγμές αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 34΄, ο Ατρόμητος απάντησε στις κλασικές ευκαιρίες, με τον Κλωναρίδη να πλασάρει από πλεονεκτική θέση άτσαλα με το αριστερό και να στέλνει την μπάλα πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ. Στα εναπομείναντα λεπτά του α΄ ημιχρόνου δεν έγινε κάτι άλλο αξιοσημείωτο και οι ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να μπαίνει πολύ δυνατά και να επιχειρεί να αιφνιδιάσει τον Ατρόμητο. Μόλις στο 46ο λεπτό, σέντρα του Τσιλούλη αλλά η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι σταματά στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια το σουτ του Τζανδάρη κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Στο 68′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της πόλης μας, που πίεσε ψηλά την άμυνα του Ατρομήτου, έκλεψε την μπάλα αλλά το σουτ του Ασκόφκσι σταμάτησε ο Γιαννιώτης διατηρώντας το 0-0. Από εκεί και ύστερα φάσεις υπήρξαν χωρίς όμως τη μεγάλη κλασική φάση. Η τελευταία αξιόλογη τελική συνέβη στο 90+7′ όταν το φάουλ του Γκονάλεζ σταμάτησε στο οριζόντιο, με τον Σιμόν να διώχνει στη συνέχεια και να λήγει ο αγώνας!

Η ομάδα μας έδειξε για ένα ακόμα ματς πως είναι ικανή στο να δημιουργεί φάσεις αλλά να έχει πρόβλημα στο να τις τελειώσει. Μέσα στη διακοπή για τις εθνικές θα υπάρξει χρόνος για βελτίωση των τελειωμάτων. Επόμενος αγώνας στο ΔΑΚ Λαμίας με αντίπαλο το Λεβαδειακό μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων…

Ρεπορτάζ: Κωστής Μαυρίκος