ΠΑΣ Λαμία: Της στοίχισαν τα αμυντικά λάθη…

Ο ΠΑΣ Λαμία δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Super League γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 στο ΔΑΚ Λαμίας από την ΑΕΚ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα χαρακτηρίζονταν από τα πολλά αβίαστα λάθη, δείχνοντας πως και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές λόγω της πρεμιέρας του πρωταθλήματος! Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 30´και ανήκε στον ΠΑΣ Λαμία, όταν από φάουλ του Γκοράνοφ, δημιουργήθηκε αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΚ την οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Σλίβκα,με τους παίχτες της Λαμίας να ζητούν πέναλτυ. Ο κύριος Κουτσιαύτης,έπειτα από υπόδειξη του VAR, έλεγξε τη φάση,και έκρινε πως πρόκειται για πέναλτυ! Την εκτέλεση αυτού ανέλαβε ο Ντε Βινσέντι στο 32´, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο και σπαταλώντας την μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Φθιώτιδας να ανοίξει το σκορ. Στιγμές αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό ο Αραούχο, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκαραβέλη, έπειτα από συνεργασία που είχε με τον Τσούμπερ, κάνοντας το ΠΑΣ Λαμία-ΑΕΚ 0-1! Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ήλεγχε πλήρως το ρυθμό και στο 45+1´έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μάνταλο να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Άμραμπατ τον βρήκε στη μικρή περιοχή με σέντρα ακριβείας αλλά με τον Έλληνα άσο να σπαταλά μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ…

Το 2ο ημίχρονο είχε κοινά χαρακτηριστικά με το 1ο καθώς στο πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός ήταν χαμηλός με πολλά αβίαστα λάθη ξανά και από τις δυο πλευρές. Στο 65´σημειώθηκε η πρώτη αξιόλογη φάση για την ΑΕΚ όπου ο Αραούχο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τζανετόπουλου και με ευκολία έκανε το 0-2. Στο 73´ ο Πινέδα έπιασε φοβερό σουτ και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε και το 0-3 υπογράφοντας τη νίκη της ΑΕΚ στην πρεμιέρα με τη Λαμία να μη μπορεί να ξεκινήσει με το δεξί το νέο πρωτάθλημα! Μοναδική απειλή στο 2ο ημίχρονο για τη Λαμία ένα σουτ του Τσούκαλου στο 83ο λεπτό με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς…

Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο…

Ρεπορτάζ: Κωστής Μαυρίκος