ΠΑΣ Λαμία: Τα «γνωστά» αμυντικά λάθη της στέρησαν το όνειρο…

Η Λαμία γνώρισε την ήττα αποκλεισμό νωρίτερα στο ΔΑΚ Λαμίας από τον Παναθηναϊκό, όπου τα «γνωστά» αμυντικά λάθη της στέρησαν το όνειρο του τελικού!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά τη Λαμία να είναι εκείνη που είχε τα πρώτα κόρνερ στον αγώνα βάζοντας πίεση στους φιλοξενούμενους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός με το τριφύλλι να απειλεί για 1η φορά στο 18ο λεπτό με τον Παλάσιος να πιάνει αριστερό σουτ το οποίο πέρασε αουτ! Η επόμενη αξιοσημείωτη φάση άνηκε στη Λαμία με ένα δυνατό σουτ του Λούκας να φεύγει άουτ και τον Παναθηναϊκό να απαντά στο 42´ με τον Ιωαννίδη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την αδράνεια της άμυνας της Λαμίας και να ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό με «όμορφο» διαγώνιο πλασέ, κάνοντας το 0-1! Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε κάτι σημαντικό και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια…

Το 2ο ημίχρονο κινήθηκε σε ακόμα πιο χαμηλό τέμπο από το 1ο και σε αυτό συντέλεσε το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του στο 57ο λεπτό με τον Παλάσιος να εκμεταλλεύεται νέο τραγικό λάθος από την άμυνα της ομάδας της πόλη μας. Από εκεί και πέρα, το Τριφύλλι άλλαξε παίχτες ενόψει και πρωταθλήματος και η Λαμία έψαξε τις φάσεις της για να βρει το «γκολ της τιμής» και να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι! Η μεγαλύτερη φάση της καταγράφηκε με τον Μπανγκουρά στο 76ο λεπτό να πιάνει εξ επαφής κεφάλια αλλά χωρίς μεγάλη δύναμη και τον Μπρινιόλι να του λέει «ΟΧΙ» στη μείωση του σκορ. Στο 85´ μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό να κάνει το 0-3 αλλά ο Σαράνοφ να αρνείται το γκολ στον Καρλίτος. Ξανά στο προσκήνιο ο ΠΑΣ Λαμία στο 88ο λεπτό αλλά το σουτ του Τζανδάρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ψηλά άουτ. Στα επόμενα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε!

ΥΓ: όλη η προσοχή πλέον στρέφεται στο να σωθεί η χρονιά με την παραμονή της ομάδας στην 1η κατηγορία….

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Κωστής Μαυρίκος