ΠΑΣ Λαμία: Η «Βασίλισσα» της Ρούμελης είναι ΕΔΩ!

Ο ΠΑΣ Λαμία στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν, καταθέτοντας ψυχή, επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας, αποδεικνύοντας σε όλη την Ελλάδα πως η «Βασίλισσα» της Ρούμελης είναι ΕΔΩ! Ας δούμε όμως πως φτάσαμε σε αυτή την τεράστια» νίκη…

Το πρώτο ημίχρονο κράτησε το «καλό» για το τέλος! Ένα ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από την μνήμη όλων μας αφού δεν έγινε τίποτα το αξιοσημείωτο και χαρακτηρίστηκε από χαμηλό ρυθμό και πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. Ωστόσο η ουσία βρισκόταν στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Καραμάνος πίεσε την άμυνα των Αρκάδων, βγάζοντας τετ α τετ τον Μανούσο ο οποίος με ψυχραιμία έκανε το 0-1 για την ομάδα μας! Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν σ τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα!

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε με τον Αστέρα να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να φέρει το ματς στα ίσα, χωρίς βέβαια να παράγει φάσεις, και τη Λαμία να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο για να υπερασπιστεί το «χρυσό» αποτέλεσμα. Πρώτη αξιόλογη φάση μόλις στο 49ο λεπτό για την ομάδα της Αρκαδίας, με τον Σίτο να εκτελεί το φάουλ, τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά αλλά τον Σαράνοφ να του λέει εντυπωσιακά «ΟΧΙ»! Και η επόμενη φάση ανήκε στον Αστέρα όπου ο Σίτο επιχείρησε να αιφνιδιάσει στο 53´από μακριά τον Σαράνοφ χωρίς να μπορέσει να τον απειλήσει. Από εκεί και ύστερα, ο ρυθμός έπεσε ξανά με τη Λαμία να κλείνει αμυντικά τους χώρους και να κρατά με σιγουριά το προβάδισμά της. Στο 80´ ο ΠΑΣ Λαμία «χτύπησε» ξανά, αφού με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, διπλασίασε τα τέρματά του, κάνοντας το 0-2! Τα λεπτά πέρασαν, η ομάδα μας κράτησε το «χρυσό» αποτέλεσμα και πλέον βλέπει τα μπαράζ από άλλη οπτική γωνία.

Τέλος να αποδώσουμε τα εύσημα σε όλους τους παίχτες και το προπονητικό επιτελείο για την εμφάνιση, και ευχόμαστε να συνεχίσουμε σε αυτό 5το επίπεδο στα επόμενα 2 κρίσιμα ματς που ακολουθούν με Απόλλωνα και Ατρόμητο. Χαμηλά το κεφάλι, δουλειά και η παραμονή είναι ΔΙΚΗ μας…

Ρεπορτάζ: Κωστής Μαυρίκος