ΠΑΣ Λαμία: Ήττα στις λεπτομέρειες στο ροντέο της Τούμπας

Ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 1, σε ένα ματς με πολλά νεύρα μεταξύ  παιχτών και παραγόντων, σκηνικό που θύμιζε ντέρμπι ή κάποιο ροντέο!

Αναλυτικά το ματς:

Ο ρυθμός στο πρώτο 20λεπτο ήταν μονοτονικός με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πλήρη έλεγχο και τη Λαμία να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να περιμένει τη στιγμή της με κάποια αντεπίθεση. Πρώτη αξιόλογη στιγμή άνηκε στη Λαμία με τον Τσιλούλη να μην μπορεί να νικήσει στο 4ο λεπτό τον Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 13′ με τον Βιερίνια, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον Σαράνοφ. Στο 21′ ξανά ο ΠΑΟΚ στο προσκήνιο, με τον Σαράνοφ να αρνείται το γκολ στον Νάρεϊ. Ο χρόνος περνούσε και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην ανάπαυλα με σκορ 0-0, ωστόσο ο Κούρτιτς είχε διαφορετική γνώμη, αφού στο 43ο λεπτό μετά απο κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Έτσι, η Λαμία πήγε στα αποδυτήρια πίσω σκορ…

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να αμύνεται θέλοντας να διατηρήσει το προβάδισμά του και να δίνει την κατοχή στη Λαμία, η οποία δεν μπορούσε να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Κοτάρσκι. Δεν καταγράφηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση, ενώ η ουσία του 2ου ημιχρόνου ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων, εκεί που κυριάρχησαν τα νεύρα και το παιχνίδι έχασε την ποδοσφαιρική του ουσία, με τους παίχτες να πιάνονται στα χέρια και παράγοντες να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα αυτών των ενεργειών να είναι η κόκκινη κάρτα στον Μποάκι, που χάνει τον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής. Τα λεπτά των καθυστερήσεων δε θύμισαν τίποτα από ποδοσφαιρικό αγώνα, ο αγώνας έληξε και η ομάδα μας γνώρισε τη 2η φετινή της ήττα. Επόμενη στάση το Περιστέρι και το παιχνίδι με τον Ατρόμητο…

ΥΓ: Να ευχηθούμε περαστικά στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ…

Ρεπορτάζ: Κωστής Μαυρίκος