Νίκη Με Ωραίο Μπάσκετ Για Τον Έσπερο Λαμίας

Ο Έσπερος Λαμίας νίκησε τη Νίκη Βόλου με σκορ 82-71, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής!

Η νίκη της ομάδας ήταν προϊόν ομαδικής δουλειάς, με τους παίχτες να αφιερώνουν τη νίκη στον απόντα προπονητή τους, Γιάννη Σοφογιάννη. Μην ξεχνάμε πως για τον Έσπερο ήταν το πρώτο επίσημο ματς μετά από 20 ημέρες αγωνιστικής απραξίας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Έσπερο να μπαίνει στο παρκέ με το «μαχαίρι στα δόντια» θέλοντας να δείξει πως θα κάνει τα πάντα για να κερδίσει, και ήδη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα της Λαμίας βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ, άρχισε να χτίζει διαφορά από την ομάδα του Βόλου, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο στο +5(23-18).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως νωθρά για τον Έσπερο, αλλά με το πέρασμα του χρόνου η ομάδα βρήκε τα πατήματά της και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων υπέρ της (42-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Νίκη Βόλου να προσπαθεί να επανέλθει στη διεκδίκηση του αγώνα και να μειώνει αρχικά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι παίχτες του Εσπέρου, δίνοντας και τη ψυχή τους, έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 15 πόντους, για να κλείσει τελικά η 3η περίοδος στο +12(62-50)!

Στη τελευταία περίοδο, όποια αντεπίθεση προσπάθησαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι δεν ευοδώθηκε, αφού ο Έσπερος ήταν καλά διαβασμένος και με μεγάλα σουτ των περιφερειακών του διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, πανηγυρίζοντας το «ροζ» φύλλο αγώνα με 82-71.

Επόμενο ραντεβού για την ομάδα της πόλης μας, την Τετάρτη το απόγευμα με αντίπαλο τον Ερμή Σχηματαρίου!

ΥΓ: Η νίκη είναι αφιερωμένη από όλη την ομάδα στον προπονητή του Εσπέρου, Γιάννη Σοφογιάννη…Γρήγορα κοντά μας coach…